iLAW
Susipažinkime artimiau.
Klientams | LT | EN | RU

„Pirkimuose galima dalyvauti ir turint atidėtų skolų“ („Verslo žinios“)

2013-08-05

Viešuosiuose pirkimuose galima dalyvauti ir tuomet, jeigu įmonė turi skolų „Sodrai“, tačiau tik tokiu atveju, jeigu skola yra atidėta, tokią nutartį priėmė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. Viešųjų pirkimų tarnyba pabrėžia, kad perkančioji organizacija turi įsitikinti, kaip bendrovė vykdo įsipareigojimus „Sodrai“ paskutinę pasiūlymų pateikimo dieną.

Dauguma teisininkų ir Viešųjų pirkimų tarnyba iki šiol teigė, kad viešųjų pirkimų dalyvis net trumpą laiką negali būti įsiskolinęs „Sodrai“ ar Mokesčių inspekcijai. Tačiau Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2013 m. birželio 25 d. nutartyje (UAB „VSA Vilnius“ prieš „Jonavos paslaugas“) pareiškė, kad įmonė gali turėti skolų, kurių mokėjimas atidėtas.

„VSA Vilnius“ 2012 m. birželį laimėjo viešąjį pirkimą Jonavoje aprūpinti miestą požeminiais konteineriais. Tačiau bendrovė tą dieną, kai pateikė pasiūlymą, buvo skolinga „Sodrai". Nors bendrovė turėjo dokumentus, kad ši jos skola „Sodrai" yra atidėta, konkurentai tokį jos laimėjimą apskundė ir bendrovė buvo išbraukta iš laimėtojų eilės.

Vilma Ramanauskaitė, advokatų profesinės bendrijos „Bagdanskis iLAW" advokatė, atstovavusi „VSA Vilnius" teismuose, prisimena, kad tiek Kauno apygardos teismas, tiek Lietuvos apeliacinis teismas, tęsdami iki šiol buvusią praktiką, nurodė, kad skolos atidėjimo nepakanka ir ji negali dalyvauti konkurse. LAT savo nutartimi tokias teismų išvadas pripažino nepagrįstomis ir išaiškino, kad atidėjus įmokų mokėjimą atidėjimo laiku draudėjas laikomas nepažeidusiu prievolės sumokėti įmokas, nes nustatomas naujas mokėjimo terminas.

Tinka ir VMI

„LAT tiesiogiai pareiškė nuomonę tik dėl socialinio draudimo įmokų, tačiau manau, kad aiškinant sprendimą ta pati tvarka pagal analogiją turės būti taikoma ir mokesčių inspekcijai, - teismo sprendimą komentuoja p. Ramanauskaitė. - Teismas aiškiai suformulavo taisyklę, kad jeigu mokestinės prievolės terminas yra atidėtas, tiekėjas, dalyvaujantis viešajame pirkime, negali būti laikomas pradelsusiu sumokėti."

Anot advokatės, toks aiškinimas atitinka ne tik viešųjų pirkimų tikslą - įsigyti prekių ar paslaugų racionaliausiu būdu, tačiau ir konkurencingo verslo principus valstybėje.

Lietuvoje yra apie 90.000 bendrovių. UAB „Creditreform Lietuva" duomenimis, bendras skolingų „Sodrai" darbdavių skaičius, kas mėnesį paskelbus naujas skolas, siekia apie 30.000, praėjus mėnesiui po šio termino, skolininkų skaičius sumažėja iki 10.000-15.000 ir paskui vėl grįžta prie 30.000.

Romualdas Trumpa, UAB „Creditreform Lietuva" direktoriaus pavaduotojas, teigia, kad nors pradelstų skolininkų skaičius yra didelis, nedaugeliui bendrovių yra atidėtas mokėjimas „Sodroje" - liepos 23 d. „Sodra" buvo atidėjusi skolas 188 bendrovėms.

Šaltinis: „Pirkimuose galima dalyvauti ir turint atidėtų skolų”, 2013 08 05, Verslo žinios, Nr. 137 (4000), 15p., Bendrovės finansai

VYTAUTAS V. ŽEIMANTAS

Pirkimuose galima dalyvauti ir turint atidėtų skolų

  

 

WE ENJOY CREATING VALUE