iLAW
Susipažinkime artimiau.
Klientams | LT | EN | RU

Pirmininkaujant ES Lietuvoje pasitelkiami laikini darbuotojai (vz.lt)

2013-07-04
Lietuvoje laikinojo įdarbinimo paslauga aktyviai naudojasi ne tik gamybos, logistikos, farmacijos, telekomunikacijų ir IT sektoriai, bet ją atranda ir valstybinės įstaigos. Užsienio reikalų ministerija Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu laikinai įdarbino 88 darbuotojus.
 
Šiemet Lietuvai pusmečiui stojant prie ES vairo, laikinojo įdarbinimo paslaugos prireikė ir viešajam sektoriui.
 
Laikinojo įdarbinimo įmonių asociacija (LĮĮA) pranešė, kad viena asociacijos narių „PharmaNet“ neseniai pasirašė sutartį su Užsienio reikalų ministerija, kuri Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu laikinai įdarbins 88 darbuotojus. Jie 5 mėnesius dirbs su užsienio šalių delegacijomis.
 
„Laikinojo darbuotojo samda yra veiksmingiausias būdas spręsti darbo jėgos trūkumo problemą. Taip garantuojamas operatyvus darbas trumpalaikiuose ar ilgalaikiuose projektuose, įvairių sezonų metu ir kitais atvejais. Tokia patirtis atėjo iš vakarų Europos valstybių.“- akcentuoja p. Bagdanskis.
 
Pono Bagdanskio teigimu, nemažą postūmį šiai veiklai Lietuvoje davė 2011 m. gruodžio 1 d. įsigaliojęs Įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymas. Jis reglamentuoja darbo užmokestį – laikinai dirbančiojo darbo užmokestis negali būti mažesnis nei tas pačias pareigas užimančio nuolat dirbančio darbuotojo. Laikinieji darbuotojai įmonėse įdarbinami pagal laikinojo darbo sutartis. Jos pasirašomos su  laikinojo įdarbinimo įmone, kuri prisiima didžiąją dalį darbdavio funkcijų. Laikinieji darbuotojai yra visateisiai įmonės darbuotojai - oficialiai įdarbinti, jiems laiku mokamas atlyginimas ir jie yra socialiai apdrausti. Įmonė tokius darbuotojus gali priimti ir atsisakyti, atsižvelgiant į savo darbo poreikį.
 
Laikinai įdarbina net vadovus
 
LĮĮA duomenimis, pernai laikiną darbą nuolat dirbo apie 600 kvalifikuotų ir per 2000 nekvalifikuotų darbuotojų. Įmonės į laikinojo įdarbinimo bendroves kreipiasi dažniausiai tuomet, kai joms prireikia veiklos organizavimo ir valdymo specialistų, inžinierių, IT specialistų, buhalterių ir finansininkų, medicinos darbuotojų.
 
„Labiausiai iš kvalifikuoto darbo sektoriaus pareigybių išskirtume vadovus. Jie užima 3% visos rinkos dalies – 2012 metais kiekvieną mėnesį vidutiniškai buvo įdarbinta 15 įvairios srities vadovų. Dažniausiai jie vadovauja vienam iš departamentų arba būna atsakingi už įmonės finansus“, -  komentuoja Tomas Bagdanskis, LĮĮA vadovas.
 
Lietuvoje darbuotojai, dirbantys pagal laikinojo įdarbinimo sutartis, asociacijos duomenimis sudaro tik  0,16% visų darbuotojų.Pernai 13 laikinojo įdarbinimo įmonių, kurios yra susibūrusios į LĮĮA, nuolat dirbo apie 2.600 darbuotojų. Didžiąją jų dalį sudarė nekvalifikuoti darbuotojai, kurių paklausą dažnai lemia sezoniškumas.
 
Tuo tarpu kvalifikuoto darbo sektoriuje priešingai - sezoniškumas nėra būdingas. Jame paklausa priklauso nuo darbuotojų pareigų. Dažniausiai įmonės laikinajam darbui ieško konsultantų, klientų aptarnavimo specialistų (31 % visų laikinai įdarbintų darbuotojų). Antra paklausiausia pareigybė – administratoriai ir  asistentai (13%). Yra nemažas poreikis kvalifikuotų sandėlio darbuotojų (14%) bei kvalifikuotų darbininkų (10%). Trečiąją vietą tarp laikinai įdarbinamų darbuotojų užima vadybininkai ir farmacijos srities atstovai (8%).
 
LĮĮA narės prognozuoja, kad šiais metais laikinojo įdarbinimo rinka augs 13-15%, nes verslui reikės ir kvalifikuotos, ir nekvalifikuotos darbo jėgos.
 
Šaltinis: vz.lt
JOLITA MAŽEIKIENĖ

 

WE ENJOY CREATING VALUE