iLAW
Susipažinkime artimiau.
Klientams | LT | EN | RU

„Kol kas buhalterius egzaminuoja dvi ES šalys” („Verslo žinios“)

2012-10-09
Lietuva nuo 2016 m. taptų trečia Europos Sąjungos valstybe, kurioje buhalteriams galioja kvalifikaciniai reikalavimai.
 
Lietuvos buhalterinės apskaitos įstatyme numatyta, kad vyriausieji buhalteriai turės išlaikyti profesinį buhalterinės apskaitos ir finansinės atskaitomybės egzaminą ir mokesčių egzaminą.
 
Tomas Bagdanskis, advokatų profesinės bendrijos „Bagdanskis iLAW“ advokatas, teigia, kad asmenys, dirbantys buhalterinės apskaitos tvarkymo srityje, ir Buhalterių asociacijų aljansas siūlo naikinti šį teisės akto reikalavimą.
 
„Pasidomėjus, kokie reikalavimai nustatomi Europos Sąjungos valstybėse, paaiškėjo, kad Lietuva yra bene pirmoji, kuri taiko tokius reikalavimus buhalteriams Europos Sąjungoje“, - teigia p. Bagdanskis. Minėti reikalavimai Lietuvoje įsigalioja 2016 01 01. Anot Finansų ministerijos, daugumoje ES šalių privalomų kvalifikacinių reikalavimųbuhalteriams nėra. Jie keliami tik Portugalijoje ir Vengrijoje.
 
Mokosi savarankiškai

Dabar Lietuvoje buhalteriu gali dirbti kiekvienas asmuo, kurio kvalifikacija tenkina darbdavį. Jei asmuo nori kelti kvalifikaciją, jis mokosi, lanko įvairius kursus savanoriškai.

Anot p. Bagdanskio, minėti egzaminai neužtikrins aukštos buhalterio kvalifikacijos, nes mokesčių ir apskaitos reikalavimai keičiasi ypač dažnai. Todėl kvalifikaciją reikia kelti nuolat.

„Tokiu būdu galime reglamentuoti įvairias sritis, pavyzdžiui, kas paneigs, kad biuro administratorėms nereikia išklausyti raštvedybos pagrindų“, - teigia p. Bagdanskis.

Reglamentuoja daugelį

Danguolė Pranckėnienė, Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė, pažymi, kad senosiose ES narėse iš tikrųjų nėra prievartinio buhalterių atestavimo, tačiau negalima jų lyginti su Lietuva.

„Lietuvai tapus nepriklausomai subyrėjo didžiosios valstybės įmonės ir susikūrė daug kooperatyvų, todėl staiga atsirado didelis buhalterių trūkumas. Ilgainiui jis išnyko, tačiau atėjus ES pinigams ir vėl per trumpą laiką daug žmonių pradėjo dirbti buhalteriais“, - teigia p. Pranckėnienė. Ji atkreipia dėmesį, kad egzaminus turėtų laikyti tik vyriausieji buhalteriai. Ūkio ministerijos prižiūrimame tinklalapyje„www.profesijos.lt“ išvardintos 29 profesijos, kurioms Lietuvoje keliami kvalifikaciniai reikalavimai. Tarp jų yra ir tokios profesijos kaip restauratorius ar vaistininko padėjėjas.
 
Šaltinis: „Kol kas buhalterius egzaminuoja dvi ES šalys”, 2012 10 09, Verslo žinios, Nr. 178, 15p., Bendrovės finansai
VYTAUTAS V. ŽEIMANTAS
 
WE ENJOY CREATING VALUE