iLAW
Susipažinkime artimiau.
Klientams | LT | EN | RU

„Naujas posūkis saulės energetikos teisminiuose ginčuose: valstybė leidimus išdavė atgaline data“ (vz.lt)

2013-11-04

Po 2013 m. sausio 17 d. Seime skubotai priimtų Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pakeitimų teisininkų įspėjimai pasiteisino – Energetikos ministerija jau dabar skaičiuoja milijoninius privačių investuotojų pateiktus ieškinius, kuriems valstybė iki šiol žalos nėra atlyginusi. Teisinis saulės energetikos plėtros reguliavimas buvo pakeistas iš esmės, elektros energijos supirkimo tarifą nustatant leidimo gaminti elektros energiją išdavimo dienai. Prieš įstatymo pakeitimus supirkimo tarifas buvo siejamas su leidimo plėtoti pajėgumus išdavimo momentu.

Nepaisant to, teismuose jau aiškėja ir nauja valstybės padarytos žalos verslui kryptis – asmenys, kurie leidimus plėsti elektros energijos gamybos pajėgumus turėjo gauti iki 2012 m. gruodžio 31 d., jų negavo. Vilniaus miesto apylinkės teismas 2013 m. rugsėjo 25 d. sprendimu baigė nagrinėti civilinį ginčą tarp vienos iš didžiausią rinkos dalį turinčių atsinaujinančios energetikos vystymo bendrovių ir privataus investuotojo, kuris dėl leidimo planuojamai 30 kW galios saulės jėgainei kreipėsi dar 2012 m. rugsėjo mėnesį, tačiau jo negavo.

Jei investuotojas būtų gavęs leidimą laiku, nebūtų praradęs ne tik sumokėtų avansinių sumų rangovui, tačiau nepraradęs ir galimybės tinkamai pasinaudoti banko kreditu, nepatyręs kitų nuostolių. Nors teismas priteisė prašytus nuostolius iš vystymo bendrovės, tačiau pastaroji turi galimybę jų reikalauti iš valstybės. Kol kas tokie teisminiai ginčai tik įsibėgėja – dar tik pirmąja instancija turimomis žiniomis nagrinėjamos net penkios bylos prieš tą patį atsinaujinančios energetikos vystytoją.

Labiausiai byloje stebino Energetikos ministerijos, dalyvavusios trečiuoju asmeniu, pozicija. Ministerija dalyvavo byloje, nurodydama, jog, remiantis LR energetikos įstatymu, šios institucijos paskirtis – formuoti valstybės politiką energetikos sektoriuje ir organizuoti, kontroliuoti, koordinuoti jos įgyvendinimą. Pagal Elektros energetikos įstatymą leidimas ar licencija turi būti išduodami pareiškėjui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo paraiškos pateikimo. Nors nagrinėtoje byloje nustatytas akivaizdus faktas, kad 2012 m. gruodžio 31 dienai jokio leidimo plėtoti pajėgumus nebuvo išduota (nei popierine, nei elektronine forma), 2013 m. vasario 4 d. Ministerijos tinklalapyje buvo paskelbtas išduotų leidimų sąrašas, nurodant kad bus laikoma, jog esą šie leidimai išduoti iki 2012 m. gruodžio 31 dienos.

Buvo paaiškinta, kad paskelbtame sąraše esantys asmenys bei įmonės, kurie prašymus leidimui išduoti pateikė iki 2012 m. gruodžio 31 d., galės pradėti vykdyti tolesnes projektų įgyvendinimo procedūras, neatsiėmę popierinio leidimo. Laikotarpiu nuo 2012 m. gruodžio 31 d. iki 2013 m. vasario 4 d. joks pareiškėjas jėgainės projekto įgyvendinimo procedūros negalėjo vykdyti. Taigi ministerija išdavė leidimus atgaline data, manytina, siekiant nors kiek apriboti gresiančių teisinių ginčų ratą. Tačiau versle dėl tokio valstybės veiksmo sunku rasti logiškus atsakymus. Kaip privatus investuotojas per ilgesnį nei du mėnesiai laikotarpį jau spėjęs nutraukti santykius su rangovais, finansuotojais, patyręs prastovos nuostolius, turėtų sugebėti viską atsukti atgal?

Kol teismai priims galutinius ir neskundžiamus sprendimus, nuostoliai tik didėja, skaičiuojant ilgą proceso laiką bei bylinėjimosi išlaidas. Tuo tarpu jau dabar aišku, kad įvykdyti pakeitimai saulės energetikos sektoriuje ne tik sužlugdė teisėtus verslininkų lūkesčius, kad jų suplanuotos investicijos atsipirks, tačiau aukščiau aprašyti „gudravimai“ apskritai sumenkino valstybės institucijų autoritetą.

 

Vilma Ramanauskaitė
Advokatų profesinės bendrijos „Bagdanskis iLAW“ advokatė

Publikuota 2013 m. lapkričio 4 d. portalo  vz.lt rubrikoje „Įžvalgos | Energetika“. Plačiau: http://vz.lt/blog/2013/11/4/naujas-posukis-saules-energetikos-teisminiuose-gincuose-valstybe-leidimus-isdave-atgaline-data#ixzz2kdivjzQH.

WE ENJOY CREATING VALUE